Kaip aš norėčiau pakutenti mitus

1
Apsidairykite. Ar matote kitokių nei jūs pats: storesnių, stipriai storesnių?
Kokia pirma mintis jus aplanko, kai pamatote tokį žmogų?

„Ne pro šalį būtų užsirašyti į sporto salę“
„Tu anonsuoji nesveiką gyvenimo būdą“
„Silpnavalis!“
„Apsileidėlis!“
„Koks negražus!“
„Ištižėlis!“
„Nelaimingas.“
Būtent, net neabejoju, kad dauguma jūsų pagalvoja būtent taip. Nors bandot tyliai nusukti akis į kitą pusę ir visais įmanomais būdais aiškiai parodyti, kad nepastebite to žmogaus, mintys vis tiek išlieka.
Ir galbūt tai vyksta ne be priežasties. Filmai, TV laidos, spauda, internetas kuria labai neigiamą storo žmogaus įvaizdį mūsų visuomenės akyse. Paprastas pavyzdys galėtų būti populiarūs filmai ir serialai. Būtent čia aiškiai pasakoma, kas yra gražu, kokia meilė turi laimingą tęsinį, kokie princai suranda savo princeses, kiek kilogramų sveria laimė ir kokio tipo žmonės lipa karjeros laiptais į viršų. Būtent kine ar serialuose pagrindinį vaidmenį retai atlieka didesnio dydžio aktoriai . O, jei ir pakviečia, tai arba į komedijas, kur kūnas tampa humoro priemone, arba tokias dramas, kur herojus atspindi visas šioje žemėje esančias blogybes: tingumą, godumą, neapykantą, ligas, vienišumą ir panašiai.
Mitas- tai klaidinga, nepagrįsta nuomonė apie ką nors.
Ir būtent todėl, kad pati nuo vaikystės visuomet buvau aukštesnė, platesnė ir visaip kaip didesnė už daugumą savo bendraamžių, man taip knieti tuos stereotipinius mitus šiek tiek pakutenti ir bent kelis iš jų pašalinti. Šįkart aptarsiu tik pagrindinius ir, žinoma, nelįsiu į medicininius traktatus, nes nesu gydytoja.

Mitas nr.1:
stori žmonės daug valgo.
Žemė, žmonių planeta, yra perpildyta tokiais, kurių mitybos planas neatitinka pagrindinių sveikos mitybos taisyklių. Ir taip, tarp nesveikai besimaitinančių yra ir storų žmonių, BET taip pat yra ir lieknų bei normalaus sudėjimo, kurie kemša šlamštmaistį. Galbūt net dažniau nei kiti stori žmonės laikosi vienokios ar kitokios dietos arba bent jau stengiasi susireguliuoti savo mitybą. Vieniems pavyksta, kitiems- ne. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog storas žmogus tik valgo, valgo, valgo ir vienintelis dalykas, kurio jam reikia imtis, tai nustoti tai daryti.

Mitas nr.2:
stori žmonės nesportuoja.
Labai dažnas atvejis, kai liesas žmogus neužsiima jokia papildoma fizine veikla ir išlieka nepakitusių formų. Taip pat dažnas ir atvirkštinis atvejis, kai viršsvorio turintis žmogus gali nubėga po 5 km kasdien, o vis tiek yra apsuptas riebalinio sluoksnio. Taip yra todėl, kad žmonių kūnai yra skirtingi, kaip ir jų polinkis į storėjimą, liesėjimą ar kitokius pokyčius. Įvairiais testais ir moksliniais tyrimais įrodyta, kad tiek genai, tiek amžius, tiek esama sveikatos būklė ar net taikytos dietos gyvenimo eigoje įtakoja, kokius skaičius rodo svarstyklės ar metras apjuostas aplink juosmenį. Todėl, vos pažvelgus į žmogų, nevertėtų taip lengvai nuspręsti, kiek jis sportuoja ir kiek tingi.

Mitas nr. 3:
stori žmonės neturi valios.
Padidėjęs žmonių, turinčių viršsvorį, skaičius neturėtų būt siejamas su tų žmonių valios trūkumu laikytis vienokios ar kitokios dietos. Oficialiais tyrimais įrodyta, jog ilgoje perspektyvoje dauguma dietų tiesiog netenka galios ir net 95-98% žmonių anksčiau ar vėliau susigrąžina prarastą svorį (daugiau apie tai rasite čia).
Neurologė Sandra Aamodt savo „TedTalk“ pranešimo metu atskleidė, kad kiekvienas žmogus turi tam tikras svorio ribas. Bandymas sulieknėti peržengiant šias ribas yra labai sunki užduotis, todėl visus storus žmones tiesiog vadinti bevaliais yra nepagarbu ir net neišmanėliška.

Mitas nr.4:
storų žmonių žeminimas juos motyvuoja atsikratyti viršsvorio.

Maldauju, jei taip darote su savo artimaisiais, nustokite jau dabar. Žmogaus kūno niekinimas, siūlymas jį pakeisti, klaidingo gyvenimo būdo aptarimas garsiai, tikintis, jog taip motyvuojama numesti svorio ir tapti sveikesniu, yra vienas galingiausių mitų. Beje, jis dar yra ir labai pavojingas. Girdėdamas kalbas apie savo išvaizdą, žmogus dar labiau užsisklendžia nuo bet kokios socialinės veiklos, lengviau panyra į depresiją, kuri padidina savižudybės galimybę.
Todėl kaskart, kai draugei užsiminsite apie naują dietą, kurią jai privalu išbandyti, arba aptarsit žmogaus išvaizdą jam girdint, pagalvokite penkiskart, ar tikrai jūsų nuomonė ir įžvalgos yra tam žmogui reikalingos. Ir net jei nuspręsite, kad reikalingos, vis tiek susilaikykite. Leiskite tam žmogui pačiam nuspręsti, kas jam yra geriausia. Negelbėkite pasaulio, kai niekas to neprašo. O jei jau taip norite jį gelbėti, tai ligoninės yra perpildytos tų, kuriems jūsų pagalba būtų išties reikalinga.

Mitas nr.5:
visi stori žmonės nori būt liekni.
Dauguma šio mito skleidėjų lieknumo būseną traktuoja kaip vienintelę grožio išraišką. Štai jums faktas: grožis yra įvairus ir jis pasireiškia ne tik kūno formomis ar plaukų spalvą. Ir nors lieknumas gali būt siejamas su grožio išraiška, vis dėlto „gražu“ neturėtų būti lyginama su „liekna“.

Mitas nr.6:
„Dydis nesvarbu“ reklamuoja nesveiką gyvenimo būdą.
Sveiko gyvenimo būdo pagrindinė užduotis- kad žmogus, gyvendamas savo kūne ir mintyse, jaustųsi gerai. Tačiau mums yra įdiegta klaidinga samprata, kad sveikas gyvenimo būdas – tai svorio metimas. „Pradėk gyventi sveikai, numesk svorio“. O kodėl ne: „Pasirink aktyvesnį gyvenimo būdą, daugiau judėk, tai didina ištvermę ir stiprina širdies raumenį- galėsi stipriau mylėti“.

Būtent tai ir bandau padaryti savo tinklaraštyje „Dydis nesvarbu“. Man taip norisi pažaisti su stereotipais apie storus žmones, įkvėpti kitus ir parodyti, kad kūno dydis nėra svarbus tam, kad būtume aktyvūs, įdomūs, laimingi, patenkinti savimi, o, svarbiausia, galėtume džiaugtis gyvenimu.

#paneikmitus

Mane įkvėpę straipsniai:
„11 Things Fat is Not“

„11 Reasons Your ‘Concern’ for Fat People’s Health Isn’t Helping Anyone“

„If „dieting“ doesn’t work, then what?“

Įrašas skirtas „Small Planet Airlines“ leidiniui.

SHARE:


0 comments so far.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

ĮKVEPIANTYS VIDEO