Podkastai kelionėms troleibusu

Pastaruoju metu į savo pastovių įpročių grafiką įtraukiu iš taško D į tašką F važinėjimą viešuoju transportu. Tai nebūtų daryti taip smagu, jeigu Nathaniel Baldwinas 1910 metais nebūtų sėkmingai sumontavęs pirmųjų ausinių.

Būtent kelionėse, trunkančiose nuo 15 min. iki 54 min. (tiek galima praleisti laiko važiuojant iš dvarčionių iki stoties rajono), yra puiki proga klausytis įvairias temas apžvelgiančių tinklalaidžių (angl. podcast‘ų).

Podkastai (taip pat – tinklalaidės; angl. podcast) – internete patalpintos prenumeruojamos garso arba vaizdo rinkmenos. Tai gali būti tiek radijo laidų įrašai patalpinti internete, tiek sukurtas turinys išskirtinai interneto vartotojams. Kiekvienas podkastas yra sudarytas iš atskirų dalių (epizodų) serijos ir gali būti prenumeruojamas (specialioje platformoje arba per RSS).

Kodėl aš jų neatradau anksčiau?

O gi dėl labai paprastos priežasties: esu „viena užduotis vienu metu“ tipo žmogus, todėl dirbant arba vairuojant mašiną negalėdavau susikoncentruoti į pasakojamas istorijas. Ypač, jei tai yra kita kalba vedamos tinklalaidės. Kai tuo tarpu kelionėse arba pasivaikščiojimų metu yra puiki galimybė ne tik išgirsti, bet ir suvokti analizuojamas temas bei pakrizenti iš laidomų juokelių.

Jeigu dar nesate atradę savo turinio tinklalaidžių, labai rekomenduoju pradėti atrasti suvedant google paieškoje raktinius žodžius „most popular podcasts“ ir pasirinkti sau įdomiausius pagal temas arba jų vedėjus. Čia rasite 15 „Body positive“ podkastų: tiek apie kūną, tiek apie pozityvų mąstymą, tiek apie feminizmą, tiek ir šiek tiek paprastų lengvų pliurpalų.

Šįkart pasidalinsiu savo atradimais. Atrankos kriterijai labai paprasti: sex, drugs, rock‘n‘roll … na ir šiek tiek dar pats turinys.

Jei rimtai, tai man svarbu tinklalaidėse atrasti naujas idėjas, moksliniais tyrimais paremtas teorijas ir pasvarstymus savaime suprantamomis temomis, kurios iš tiesų suformuotos stereotipinio mąstymo ir veiksmų.

1. Greito gyvenimo lėti pokalbiai

Podkastai_greito gyvenimo lėti pokalbiai

Vedėja Urtė Karalaitė šnekindama pašnekovus įtraukia į pokalbio turinį taip pat lengvai kaip ir jos pačios poezija. Atrodo trumpa, bet norisi skaityti ilgai.
Manyje įstrigo pokalbis su Gabija Vitkevičiūte apie priklausomybes, nerimą ir gebėjimą įsivardinti, kaip galima vertini savo gyvenimo pasiekimus.

2. Sultys

Podkastai_sultys

Naująjį Beatos Tiškevič ir co. projektą „Nebegėda“, tikiu, dauguma žinote, girdėjote ir jau aptarėte su mylimaisiais ir mylimosioms.

Lyg šviežio oro gūsis į užstabarėjusią „apie „tai“ mes garsiai nekalbam“ visuomenę įsiveržęs projektas džiugina ne tik tekstais, pasiūlymais ir negėdingais atradimais, bet ir minčių įgarsinimu specialioje tinklalaidėje „Sultys“.

Seksas, intymumas, mūsų kūnai, mintys, pojūčiai, fobijos ir užslėpti geiduliai – tiek daug visko, ko neesam girdėję nei vaikystėje, nei užaugę, nei subrendę. Dievinu kaip visa tai pateikiama natūraliai, be jokio patoso ar pasenusių juokų.

Tiesiog taip, kaip mus mokina kepti pyragus ir kalti vinis į sienas be gėdos jausmo, taip ir „Nebegėda“ rodo, kad mes visi mylimės ir turim potraukių, kuriuos galim ir turim priimti.

Juokiausi garsu, linkčiojau ir dėjausi į galvą viską, ką girdėjau pirmajame epizode „Iš kur kilo mūsų seksualinė tyla“ su istoriku Juozapu Blažiūnu.
Taip pat rekomenduoju paklausyti ir pokalbio su seksologe Laura Butvilaite, net ne vieno, o kelių.

Perklausius beveik visų laidų, atrodo, kad ta tema tokia paprasta ir lengvai suvokiama, kai daug ir garsiai apie ją kalbama. Ir tame nėra nieko gėdingo.

3. Why won‘t you date me

Podkastai_why won't you date me

Nicole Byer juokinga, protinga, turinti riebų seksualų užpakalį ir gerai pagaląstą liežuvį amerikietė komedijantė.

Ir štai klausimas: kodėl ji su niekuo nesusitikinėja? Visi tinklalaidės epizodai susiję būtent su šiuo klausimu. Ji kalbasi su draugais, pažįstamais ir kolegomis. Beveik su visais jų yra turėjusi bent kažkokią „nebegėda“ istoriją.
Ją atradusi į tualetą ėjau dažniau nei pastoviai gerdama vandenį. Žinoma, kalbėjimo drąsa ir žodžių atvirumas ne visiems gali įtikti, bet tai ir yra nuostabu, kaip nesistengiama klausytojui patikti. Bet PATINKA.

4. Revisionist History

Podkastai_Revisionist History
„The New Yorker“ žurnalistas, mentorius ir knygų „Virsmo taškas“ „Mirksnis“ ir t.t. ir panašiai autorius Malcolm Gladwell turi savo tinklalaidę „Revisionist History“.

Kaip ir knygose, taip ir tinklalaidėje analizuoja ir perinterpretuoja kažką iš praeities: faktus, įvykius, žmones, idėjas. Kažką ne taip išgirsto. Kažką ne taip suprasto.

Man nuostabu, kaip žmogus, greičiausiai su didele komanda, paima ir visai iš priešingos pusės peržiūri istorijas bei jas pateikia visai kitu kampu.

Pavyzdžiui viename iš epizodų jis analizuoja, kodėl vieno tipo muzika priverčia verkti, o kito – ne. Kitame – kodėl vieniems kūrėjams užtenka 5 minučių šedevrams sukurti, o kitiems prireikia dešimtmečių.

 

5. Hidden brain

Podkastai_Hidden brain

Tinklalaidės vedėjas Shankar Vedantam pasitelkdamas mokslą ir pasakojimą atskleidžia nesąmoningus modelius, kurie skatina žmogaus elgesį, formuoja mūsų pasirinkimus ir įtakoja santykius su aplinka.

Shankaras pasirenka tokią temų įvairovę, jog dauguma mūsų rastume bent po kelis aktualius įrašus.

Nuo plačiai aptariamų lyčių stereotipų pvz.: pasirenkant profesijas (kalbinamas vyras, kuris iš karininko perėjo į ligoninės slaugytojo specialybę). #metoo temos, kuri dabar tokia garsi, nors prieš ketvirtį amžiaus panaši istorija su tokiais pačiais dviem žodžiais nuėjo nežinion.

Iki kodėl vedybinis gyvenimas dabar toks sunkus palyginus su mūsų tėvų ir senelių arba kaip dideli visuomenės pokyčiai prasideda nuo kiekvieno asmeninio įsitraukimo į tą pokytį. Čia jis kalbina šeimą, nusprendusią vaikus auginti nepriskiriant jiems lyties.

„Dydis nesvarbu“ tinklalaidės galite klausyti ir sekti „Žinių radijo“ internetinėje svetainėje paspaudę čia.

O protingų ir stilingų asmenybių minčių savivertės ir kūno tema galite rasti čia.

SHARE:


2 comments so far.

Atsakymai į “Podkastai kelionėms troleibusu”: 2

  1. Greta parašė:

    „Terrible, thanks for asking“ – podcastas apie tai, kas slepiasi po „how are you?“ / „Fine, thanks“, labai rekomenduoju 🙂

  2. Ula parašė:

    Visos idėjos pateikiamos tokios fainos ir net unikalios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

ĮKVEPIANTYS VIDEO